Pro koho je terapie určena?  

14.01.2024

Psychoanalytická psychoterapie dětí se zdravotním postižením, pod supervizí u ČSPAP https://cspap.cz/cspap/sekce/detska/ .

Z psychoanalytické psychoterapie mohou mít prospěch dospělí, děti i adolescenti, páry i rodiny. Dětem pomáhá s emocionálními problémy i poruchami chování, které jsou viditelné ve škole nebo doma, včetně trápení s vrstevníky, depresivních pocitů, poruch v učení, školních fobií a problémů s příjmem potravy a spánkem.

Otázka, zda se psychoanalytická psychoterapie hodí pro určitého jednotlivého klienta, závisí na mnoha okolnostech. Často je užitečné podstoupit jednu nebo i více předběžných konzultací se zkušeným psychoterapeutem, nežli padne rozhodnutí, zda je pro dotyčnou osobu tento druh psychoterapie vhodný. Někdy může být léčba relativně krátká, ale v případě psychoanalytické psychoterapie se většinou jedná o dlouhodobou léčbu, vyžadující značné úsilí na straně terapeuta i klienta.

Dětská psychoanalytická psychoterapie 

U terapeutické práce s dětmi není řeč tak důležitá jako při práci s dospělými, proto je její důležitou součástí kreslení, modelování, pohyb, vymýšlení příběhů, hraní rolí a další kreativní způsoby sebevyjádření. Umožňuje dítěti dát najevo svoje konflikty a problémy jinou cestou než řečí. Dítě nepotřebuje většinou vědět, proč se mu něco děje a nepotřebuje pro své trápení znát vysvětlení. Proto je cílem této práce společné hledání zdrojů, schopností a kompetencí dítěte k tomu, aby nebylo jenom obětí svých problémů a naučilo se svůj život do velké míry řídit tak, aby bylo spokojené.

Obvyklá témata - raná péče - posílení vztahu matky a dítěte, otce a dítěte - vývojové poradenství - emoční poruchy, úzkosti - poruchy chování - hyperaktivita - noční děsy - sourozenecké vztahy - psychosomatické obtíže - potíže se soustředěním, učením - poruchy příjmu potravy